Articles Comments

Олена Білозерська INFO » Відео, Репортажі, Фото » Віталій ЗАПОРОЖЕЦЬ: «Не робіть із мене героя».

Віталій ЗАПОРОЖЕЦЬ: «Не робіть із мене героя».

Я зараз у Броварах, на суді над Віталієм Запорожцем, який застрелив міліціонера-бєспрєдєльщика. Ситуація така: один із суддів попросив самовідвід, аргументувавши це тим, що він приймав рішення про обмеження Запорожця і його захисників в часі ознайомлення з матеріалами справи. (Хоча у минулому засіданні цей суддя участь брав). Здається, є така норма про самовідвід суддів, які під час досудового слідства приймали якісь процесуальні рішення.

Захисники оцінили цей принциповий вчинок судді і висловили думку, що він може продовжувати судити Запорожця. Сидір Кізін пізніше прокоментував самовідвід судді тим, що все менше людей хочуть бруднитися, беручи участь у явно сфальсифікованій справі.

Суд, однак, самовідвід прийняв і оголосив перерву до 14:00 для формування нового складу колегії суду.

Поки судді були у нарадчій кімнаті, ми встигли поспілкуватися з Віталієм. Він нервується страшно, ходить по клітці взад-вперед, як загнаний звір, але контролює себе, каже чітко і по суті. Із зали суду чутно пікет на його підтримку, організований «Свободою» і Комітетом визволення політв’язнів. Люди, яких зібралося чималенько, скандують «Віталій Запорожець – наш герой», крутять повстанську музику.

Юля Смірнова принесла йому букет троянд. Менти довго не дозволяли його передати, аргументуючи це тим, що невідомо, що в тих квітах може бути. «Перевірте» – вчергове простягнула букета Юля, і менти здалися. Але Віталій відмовився від подарунку: «Мені зараз не до квітів».

Журналісти (було дві телекамери) оточили Юлю і почали розпитувати, чому вона принесла Віталію квіти. Вона відповідала, що просто хоче привітати його з Різдвом і Миколаєм, а журналісти довго не вірили, що вона не є ні його дівчиною, ні родичкою, і взагалі не була з ним знайома до того, як сталася ця трагедія. Коли Юля сказала, що належить до Комітету визволення політв’язнів, її спитали, чи вважає вона Запорожця політв’язнем. «Ні, але він є жертвою системи», – відповіла Юля.

– Тут нема родичів, тут тільки односельці, які підтримують Віталія, – загомоніли люди. Жінки, плачучи, стали розповідати, який бєспрєдєл творив у селі покійний Симоненко. При його вдові розповідали, як він напивався і починав брутально чіплятися до малолітніх дівчат. «У мене теж дві донечки, – плакала одна з жінок, Оксана. – Я не хочу, що до них такий чіплявся. Мені тільки його дружину шкода». Ще люди розповіли, що односельці і сам Віталій негайно викликали для пораненого Симоненка швидку і міліцію. Але швидка їхала півтори години. Весь цей час селяни тримали голову пораненого і намагалися якось йому допомогти, а менти, його друзі, розбіглися.

Адвокат Сидір Кізін

Віталій каже, що він взагалі не пам’ятає, що було після того, як Симоненко побив його і вивихнув йому руку. Пам’ятає лише момент пострілу. Симоненко, за його словами, стояв на підвищенні (якомусь бордюрі чи парапеті), Віталій стріляв йому по ногах, як сталося, що він спустився нижче і постріл влучив у живіт чи низ живота, Запорожець не пам’ятає.

Я принесла двісті доларів для Віталія, прислані мені однією небайдужою дівчиною, українкою, що живе у Штатах. Вони через надійну людину вже передані мамі Запорожця. Я навіть встигла розказати йому, що його підтримує діаспора, присилає гроші. Він був щиро зворушений.

Віталій Запорожець просить не робити з нього героя. «У мене і у тих, хто причетний до цієї справи, сталася трагедія», – каже він. Але він чітко усвідомлює свою місію людини, завдяки особистій трагедії якої відкрився увесь бєспрєдєл системи. Анітрохи не коливаючись і нічого не боячись, розповідає журналістам про весь цей бєспрєдєл – зокрема, про те, як він був весь побитий і покалічений, а менти не дозволяли йому зняти побої; про те, як вперто відмовляються заслуховувати свідків, які бачили негідну поведінку Симоненка того вечора. Каже, що не намагається уникнути відповідальності за вбивство, але вимагає, щоб розслідування було об’єктивним і всебічним. Розповідав, називаючи імена, скількох людей бив і катував Симоненко, казав, що у ту ніч він був п’яний, бо випив багато горілки з людиною, прізвище якої Запорожець збирається назвати на суді.

Адвокат Іван Макар

«Віталію, будьте гідні своїх односельців, – урвав його адвокат Іван Макар. – Своїм вчинком ви напевно врятували не одну людину від каліцтва чи самогубства внаслідок міліцейських знущань». Пан Макар продемонстрував журналістам докази того, що зі справи зникла значна кількість пронумерованих аркушів – це були догани та інші негативні характеристики покійного Симоненка. Він з-поміж трьох захисників налаштований найбільш радикально, розповідає, що в усьому винна бандитська влада, і вимагає, щоб вчинок Запорожця кваліфікували як убивство з необхідності.

Але мені здається найбільш правильною і доречною позиція адвоката Сидора Кізіна. Він наполягає на кваліфікації вчинку Запорожця як убивство у стані сильного душевного хвилювання, спричиненого незаконним насильством або тяжкими образами з боку потерпілого. Ця стаття передбачає покарання у вигляді позбавлення або обмеження волі на строк до 5 років.

До речі, усі три адвокати – Кізін, Макар і Попов – захищають Запорожця абсолютно безкоштовно, і це вже багато про що каже. А до зали суду приходить все більше людей…

Чекаємо другої години. Пікетувальники теж повернуться до будівлі суду. Трохи згодом буде відео.

Засідання суду після перерви далі >>>Розділи: Відео, Репортажі, Фото

6 коментарів "Віталій ЗАПОРОЖЕЦЬ: «Не робіть із мене героя»."

 1. 1 UKRAINE Windows NT Internet Explorer 9.0 коментує:

  вы тут на сайте все дебилы недоразвитые! лечить вас надо

 2. Олег UKRAINE Windows XP Mozilla Firefox 13.0.1 коментує:

  Як би це “лайкнути” на Фейсбуці? У мене там у друзях багато представників інших країн- нехай про наших “гопників” із МВС знає побільше людей!

 3. вася666 UKRAINE Ubuntu Linux Mozilla Firefox 11.0 коментує:

  побольше бі таких мужиков

 4. Дмитро UKRAINE Windows XP Opera 9.80 коментує:

  Дякую!
  Молодець Віталій!
  Як виходу не лишають, то так і слід робити.

 5. снайпер UKRAINE Windows XP Mozilla Firefox 9.0.1 коментує:

  за відстріл скаженого пса належить нагородити. вдові щастя і вітання зі звільненям від небхідності жити з нелюдом

 6. Сотник UKRAINE Windows NT Mozilla Firefox 8.0 коментує:

  Дякую! Дав посилання на твій сайт та слідкую за подіями. Трохи написав в себе: http://sotnyk.livejournal.com/367980.html

Напишіть відгук

*